Lista aktualności Lista aktualności

Dbamy o pszczoły miodne i niemiodne

Przypisywana Albertowi Einsteinowi wypowiedź „Gdy zginie ostatnia pszczoła na kuli ziemskiej, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia” wydaje się być bardzo aktualną – również w Polsce pszczół zaczyna ubywać ale każdy może chociaż trochę im pomóc.

 

Dnia 14.05.2018 r. dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 34 im. Adama Mickiewicza w Kielcach wzięli udział w akcji „Siejemy rośliny miododajne”, która po raz pierwszy została zorganizowana w Nadleśnictwie Kielce. Nadleśnictwo ostatnio zbudowało „Hotel dla owadów” , który został wykonany z drewna i przystosowany pod potrzeby pszczół niemiodnych, trzmieli, biedronek i innych owadów pożytecznych. Wokół ula stanęły cztery skrzynie z ziemią, w które uczniowie wysiali rośliny miododajne. Ze względu na wysoką użyteczność wybraliśmy: Facelie błękitną, Łubin żółty i Koniczynę czerwoną. Dodatkowo posadzone zostały pięknie pachnące Smagliczki. Pszczoły murarki potrzebują nektaru i pyłku dla swoich larw. Składając jajo w trzcinie zaopatrują przyszłe larwy w pyłek zmieszany z nektarem, którym żywi się młode pokolenie. Rośliny wysiane ostatnio zakwitną w środku lub pod koniec lata, gdy większość roślin skończy już kwitnienie, będzie to więc wspaniały pożytek dla pszczół.
Przed przystąpieniem do siania uczniowie wysłuchali krótkiej prelekcji na temat biologii i ekologii pszczół miodnych i niemiodnych. Podczas prelekcji omówiliśmy cykl życia  pszczół z rodziny
murarka (Osmia) i jak przystosować domek do potrzeb tych owadów. Lasy Państwowe prowadzą szereg działań na rzecz pszczół od konferencji, prelekcji po budowę uli dla pszczół niemiodnych, dzianie barci i kłód bartnych.

Każdy z nas na balkonie, ogrodzie, działce, sadzie czy na polu może pomóc naszym sprzymierzeńcom wystawiając ule dla pszczół lub siejąc rośliny miododajne i ograniczając stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Projektując ogród warto pamiętać o owadach i posadzić takie rośliny jak: Korkowiec amurski, Ewodie, Amorfe krzewiastą, Perełkowiec japoński, czy naszą rodzimą Lipę drobnolistną albo Głóg jednoszyjkowy. Każdy z nas powinien zadbać o pszczoły, bo one dbają o nas.

Opracował:

Damian Mazur